OBCHODY 77 ROCZNICY LIKWIDACJI CZĘSTCHOWSKIEGO GETTA
Dodane przez Maciek dnia 22/09/2019
Dnia 22 września 2019 pod Pomnikiem Holokaustu delegacja Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie uczestniczyła w obchodach 77 rocznicy likwidacji częstochowskiego getta.
Częstochowskie getto utworzono 9 kwietnia 1941 na mocy rozporządzenia wydanego przez stadthauptmanna Richarda Wendlera. Jego obszar, który obejmował terytorium przedwojennej żydowskiej dzielnicy Częstochowy, wyznaczały: od północy ul. Kawia, Kiedrzyńska i Jaskrowska, od południa ul. Fabryczna (obecnie Mielczarskiego), Narutowicza (obecnie Krakowska) i Strażacka, od wschodu rzeka Warta, a od zachodu – tory kolejowe. Likwidację getta rozpoczęto 22 września 1942, dzień po jednym z najważniejszych żydowskich świąt – Jom Kippur. Ostatecznie zakończyła się ona w nocy z 7 na 8 października. Do Treblinki torami kolejowymi w towarowych wagonach wywieziono na zagładę 40 tyś. Żydów. Pomnik Holokaustu przed którym odbyła się uroczystość, stoi na miejscu dawnej rampy kolejowej. Jego autorem jest niedawno zmarły Samuel Willenberg, powstaniec i uciekinier z Treblinki, uczestnik Powstania Warszawskiego. Powstał on w 2009 roku z inicjatywy i funduszy Zygmunta Rolata, Honorowego Obywatela Częstochowy, przewodniczącego  Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków.
W uroczystości wzięli udział między innymi młodzież Alon i Street High Schools z Izraela, przedstawiciele żydowskiego środowiska lokalnego - Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Częstochowie, oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Częstochowy.