Chanuka: żydowskie święto z polskim kontekstem
Dodane przez jacek dnia 17/12/2010
"Naczelny rabin Polski Michael Schudrich zapalał w niedzielę świece chanukowe w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. We wtorek to samo zrobił w częstochowskim Zespole Szkół Plastycznych podczas spotkania z uczniami.
- Często się kontaktujemy, bo częstochowska szkoła jest bardzo zainteresowana tradycją i kulturą żydowską. Jej konkurs poświęcony inspiracjom judaizmem w sztuce jest znany w całej Polsce - chwalił.
Trwające osiem dni święto Chanuka obchodzone jest raz w roku na pamiątkę żydowskiego powstania pod wodzą Judy Machabeusza przeciw hellenistycznej dynastii Seleucydów. Po zdobyciu świątyni jerozolimskiej powstańcy znaleźli dzbanek oliwy do lampy. Miała wystarczyć na jeden dzień, ale paliła się aż osiem. Pamiętając o tych wydarzeniach Żydzi każdego dnia zapalają kolejną lampkę w ośmioramiennym świeczniku. - Cud nie polegał jednak na rozmnożeniu się oliwy. To cud wiary. To dzięki niej ogień palił się tak długo - przekonywał rabin.
- To symboliczne światło nadziei i wolności. Symbol znany również Polakom - tłumaczył uczniom Leszek Szeląg, polonista "plastyka". - W stanie wojennym umawialiśmy się na zapalanie świateł w oknach na znak protestu. Później paliliśmy je po śmierci papieża."

Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa

Treść rozszerzona








Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa